1. Загальні вимоги.
Монтаж трубопроводів “AQUAPEX” може проводитись:
у монтажних шахтах (каналах) (у теплоізоляції);
над перекриттям у стяжці підлоги або в штробах стін (у теплоізоляції або захисній трубі “пешель”);
під плитою перекриття або по верху стін – у цьому випадку вони повинні бути закриті (короб, плінтус тощо).
Під час монтажу будь-якої сантехнічної системи, необхідно враховувати лінійні температурні розширення, особливо коли йдеться про полімерні матеріали. Коефіцієнт лінійного температурного розширення будь-якої полімерної труби приблизно в 8-10 разів більше, порівняно з металом. Труби PE-Xа мають здатність до самокомпенсації температурних розширень, тому монтаж стояків і горизонтальних розводок з них необхідно виконувати таким чином, щоб максимально використовувати цю здатність.
2. Прокладання трубопроводів у стінах та підлогах.
- розмір штроб, виконаних у стінах, повинен бути таким, щоб забезпечити можливість вільного укладання та монтажу труб;
- монтаж труб у штробах стін та стяжці підлоги рекомендується виконувати у захисній ізоляції, наприклад, у захисній трубі “пешель”. Це дозволяє захистити трубу від зовнішніх ударів, ультрафіолетових променів. Захисна труба також відіграє роль теплоізоляції, що дозволяє здійснити заміну пошкодженої труби без руйнування конструкції підлоги в колекторних системах, утворює своєрідний канал, в якому здійснюється самокомпенсація температурних розширень. Для захисту труб застосовують також теплоізоляційні матеріали або різні плівки;
- при проходженні труб крізь плити перекриття або інші будівельні конструкції, вони повинні бути поміщені в захисні полімерні труби, щоб уникнути їх пошкоджень про тверді та гострі елементи конструкцій;
- матеріал захисної труби не повинен бути твердішим за матеріал самої труби;
- латунні фітинги необхідно обмотувати фольгою або іншими ізоляційними матеріалами, щоб запобігти їх контакту з будівельними розчинами, якщо є можливість попадання вологи в цей розчин;
- гострі повороти або вигини трубопроводів, прокладених у стінах або підлогах, слід виконувати в гофротрубі або обкладати з усіх боків м'яким теплоізоляційним матеріалом, що дозволить компенсувати температурні розширення труб. Для цих цілей служать такі матеріали як мінеральна вата, поліетиленова або поліуретанова пінка, полістирол та ін;
- укладання труб у конструкції підлоги повинно проводитися на шарі теплоізоляції або звукоізоляції.
3. Лінійні подовження труби Ре-Ха в залежності від температури.
Лінійні подовження з'являються внаслідок зміни експлуатаційної температури або температури навколишнього середовища. Під час монтажу труб необхідно забезпечити подовження труби.
Формула для розрахунку лінійного подовження:
,де:
- α – коефіцієнт подовження, (0,15 мм/м•К)
- L — довжина труби, (м)
- ΔT — різниця температур під час монтажу та експлуатації (°С)
Приклад:
Розрахуйте лінійне подовження труби РЕ-Ха довжиною 6 метрів.
Дані:
- L = 6мм
- ΔT = 60 °С
- Розрахунок:
Труби, прокладені в конструкції підлоги під покриттям підлоги можуть розширюватися без будь-яких проблем при прокладанні їх у захисній трубі “пешель” або ізоляції зі спіненого поліетилену.
Константа для матеріалу труби PE-Xа: 12
4. Лінійні подовження труби Ре-Хс/Al/Pe-X в залежності від температури.
Лінійні подовження з'являються внаслідок зміни експлуатаційної температури або температури навколишнього середовища. Під час монтажу труб необхідно забезпечити подовження труби.
Формула для розрахунку лінійного подовження:
, де:
- α – коефіцієнт подовження, (0,026 мм/м•К)
- L — довжина труби, (м)
- ΔT — різниця температур під час монтажу та експлуатації (°С)
Приклад:
Розрахуйте лінійне подовження труби Ре-Хс/Al/Pe-X довжиною 6 метрів.
Дані:
- L = 6мм
- ΔT = 60 °С
- Розрахунок:
Труби, прокладені в конструкції підлоги під покриттям підлоги можуть розширюватися без будь-яких проблем при прокладанні їх у захисній трубі “пешель” або ізоляції зі спіненого поліетилену.
Константа для матеріалу труб STABIL: 30
5. Компенсація лінійного подовження за рахунок повороту труби.
Довжину труби можна компенсувати за рахунок її повороту. Це подовження може бути визначенео, ґрунтуючись на малюнку 12.
На трубопроводі повинні бути встановлені “рухливі” та “нерухомі” опори, так, щоб труба могла розширюватися у відповідному поздовжньому напрямку.
Не можна встановлювати рухомі опори на натяжну гільзу або фітинг.
“Нерухливі опори” для повної фіксації труби повинні бути встановлені до та після фітингу (див. мал. 13).
Довжина плеча компенсації Lb розраховується за такою формулою:
, де:
Lb — довжина прогину коліна (мм);
Db — зовнішній діаметр труби (мм);
Δl — лінійне подовження (мм);
C — константа (для Ре-Xа: C = 12, для Ре-Хс/Al/Pe-X: C = 30)
Мал.12 | Мал.13 |
Приклад:
Візьмемо для прикладу ті ж параметри, що зазначені в пунктах 5.3 та 5.4, але для труби Pе-Xа діаметром 25 мм та труби Ре-Хс/Al/Pe-X також діаметром 25 мм.
З цього прикладу зрозуміло, що довжина прогину коліна труби Ре-Хс/Al/Pe-X більша, ніж у труби Pе-Xа при константі матеріалу С = 30, причому, це на 150% вище, ніж для труб Pе- Xа: C = 12.
6. Кріплення трубопроводів.
труби кріпляться до будівельних конструкцій за допомогою спеціальних опор-фіксаторів. Слід пам'ятати, що матеріал, з якого зроблений фіксатор, не повинен бути твердішим за матеріал труби. Для кріплення труб малих діаметрів (d16 - 25мм) використовуються пластикові фіксатори або металеві затискні хомути з еластичними гумовими прокладками;
підводи до трубопровідної арматури, вентилів, фільтрів, водовимірювальних приладів та іншого санітарного обладнання слід кріпити як нерухомі пункти системи, за допомогою відповідних фітингів та опор. Опора виконується за допомогою двох металевих затискних хомутів з гумовими прокладками – під та над фітингом;
Нерухливі опори на стояках та горизонтальних відгалуженнях, виконаних із труб “AQUAPEX”, рекомендується встановлювати через кожні 6 метрів. У свою чергу рухливі опори, залежно від діаметра труби та типу системи, рекомендується встановлювати з наступним кроком:
на трубах діаметром 16-32 мм зі з'єднаннями на рухомій гільзі – нерухома опора виконується за допомогою двох металевих затискних хомутів з гумовими прокладками – під та над фітингом.
на трубах діаметром 32-110 мм – металеві затискні хомути кріпляться на втулках або безпосередньо на фітингах.
у місцях приєднання до регулюючого, вимірювального та вимикаючого обладнання необхідно встановлювати нерухомі опори
.
Рис.14. Встановлення нерухомих опор у місцях під'єднання труби до перехідника та трійника.7. Монтаж стояків.
В інженерних системах із полімерних матеріалів серйозною проблемою є температурні лінійні подовження. Слід пам'ятати, що температурні подовження труб, виготовлених з полімерних матеріалів, у 8-10 разів більше, ніж у металевих.
Крім того, велика частина полімерних матеріалів, таких як поліпропілен і полівінілхлорид, мають низьку межу міцності на розрив та вигин. Тому на стояках, які виконуються з цих матеріалів, необхідно влаштовувати спеціальні компенсатори. Приклад пристрою компенсаторів температурного подовження на стояках:
а) технологія полімерних матеріалів;
б) технологія із поперечно-зшитого поліетилену.
Мал. 15. Встановлення нерухомих та рухомих опор на стояках.
Стояки, виконані з типових полімерних матеріалів, крім додаткового місця для пристрою компенсатора, вимагають 5-6 фітингів (близько 10-12 з'єднань) та нерухому опору. Труби РЕ-Хa не бояться згинальних напруг, що виникають при викривленні стояка, у зв'язку з цим допускаються викривлення, які відіграють роль натуральних компенсаторів. Труби РЕ-Хa при стиску здатні перенести на нерухомі опори великі зусилля. У зв'язку з цим, якщо труби працюватимуть із температурами нижчими, ніж температура при монтажі (стояки холодної води – близько 5-10°С) слід передбачити запас довжини труби між нерухомими опорами. Це знизить напругу на нерухомі опори.
В особливих випадках можна виконати на стояках із труб Рe-Ха подовження у формі літери U відповідно до загальних правил монтажу при виконанні систем з полімерних матеріалів, наприклад, при необхідності розвантаження нерухомих опор, при прямолінійному укладання трубопроводів без викривлення і т.д. п.
На стояках нерухомі опори слід монтувати на відгалуженнях (на трійниках). Якщо на відгалуженні від стояка немає нерухомої опори, слід створити певні умови для роботи трійника та відгалуження, які необхідні через температурні стискання та подовження, щоб вузол не був зрізаний.
Нерухливі опори слід монтувати через кожні 6 м, а у житловому будівництві зазвичай через поверх. Якщо стояки йдуть поверхнею стін у закритому вигляді або в монтажних каналах, рекомендується через кожні 1,2-1,5 м встановлювати рухомі опори.
Пластикові фіксатори необхідно встановлювати таким чином, щоб вони забезпечували вільне переміщення труби, викликане температурним подовженням стояка та горизонтальних відгалужень.
Стояки з трубопроводів Pe-Xc/Al/Pe-X монтуються так само, як і стояки з Ре-Ха, однак мають набагато менше лінійне подовження.
8. Монтаж горизонтальних розводок.
Монтаж горизонтальних розводок із труб Pe-Xа та Pe-Xc/Al/Pe-X виконується так само, як і монтаж стояків. При прокладанні труб слід максимально використовувати здатність самокомпенсувати труб температурні лінійні подовження. При цьому особливу увагу слід звернути на місця поворотів та вигинів трубопроводів, виконуючи вимоги та рекомендації, вказані для монтажу стояків.
Додаткові рекомендації
У тому випадку, якщо при прокладанні під стелею ви хотіли б відмовитися від використання сталевих жолобів, необхідно влаштувати велику кількість рухомих опор. Це трудомісткий та складний процес. Рекомендовані відстані між рухомими опорами на горизонтальних трубопроводах наведені в таблиці «Максимальний крок між рухомими опорами на горизонтальних трубопроводах».
Діаметр труби (мм) |
Холодна вода (труба укладена вільно) (см) |
Гаряча вода (труба укладена вільно) (см) |
Холодна та гаряча вода (труба в жолобі) (см) |
Холодна вода крок обвідних поясів (см) |
Гаряча вода крок обвідних поясів (см) |
16 | 50 | 25 | 100 | 50 | 20 |
20 | 60 | 30 | 100 | 20 | |
25 | 70 | 35 | 120 | 30 | |
32 | 80 | 40 | 120 | 40 | |
40 | 100 | 50 | 120 | 75 | 50 |
50 | 120 | 60 | 150 | 60 | |
63 | 140 | 75 | 150 | 75 | |
75 | 160 | 90 | 150 | 75 | |
90 | 180 | 110 | 200 | 100 | |
110 | 200 | 130 | 200 | 100 |
Таблиця 1. Максимальний крок між рухомими опорами на горизонтальних трубопроводах.
Монтаж (з використанням несучих жолобів)
Якщо необхідно прокласти трубопровід під стелею або на стіні без захисту його в спеціальних конструкціях (коробах), що захищають, не порушуючи при цьому естетичну виразність приміщення, і одночасно, якщо потрібна прямолінійна прокладка (без вигинів, викликаних температурними подовженнями), необхідно виконати, так званий жорсткий монтаж.
Жорсткий монтаж полягає у укладанні труб у спеціальні захисні, що несуть жолоби з оцинкованого листа, які кріпляться до труб за допомогою обвідних поясів. Обвідні пояси відіграють роль ребер жорсткості, які не дозволяють трубі згинатися та викривлятися.
При використанні несучих жолобів із металевого листа слід стежити за тим, щоб не пошкодити трубу гострими краями жолоба. При жорсткому монтажі труба, що знаходиться в жолобі, не може згинатися. Внаслідок цього, при компенсації температурних стисків та подовжень, спостерігаються невеликі зміни діаметра та товщини стінки труби, а також збільшення внутрішніх напруг у її стінках.
Крім цього, через нерухомі опори, за допомогою яких труби кріпляться до будівельних конструкцій, ця напруга передаватиметься на конструкцію будівлі. Тому нерухомі опори мають бути розраховані таким чином, щоб вони могли переносити ці навантаження. Максимальні величини цих навантажень представлені в таблиці «Напруги в нерухомих опорах, викликані стискаючими тарозтягуючими навантаженнями, що виникають під час нагрівання та охолодження труб».
9. Вигин труб.
Труби з PE-Xа завдяки своїй еластичності можна легко вигнути на необхідний кут. Простота укладання та еластичність є головними перевагами, що дозволяють швидко та професійно змонтувати труби. Вигин виконується гарячим або холодним методом.
Вигин холодним методом
Вигин холодним методом здійснюється:
без використання напрямних відводів для труб (вигинів)
Рекомендований мінімальний радіус вигину становить (залежно від діаметра):
RІ3 = (5-10)*D (мм)
,де RІ3 - зовнішній діаметр труби (див. таблицю)
з використанням напрямних відводів.
Розмір труби | Гнуття холодним методом | |
Діаметр труби (мм) | без напрямного відведення (мм) | з напрямним відведенням (мм) |
16 | 80 | 65 |
20 | 100 | 100 |
25 | 125 | 120 |
32 | 160 | 150 |
40 | 220 | — |
50 | 300 | — |
63 | 440 | — |
75 | 600 | — |
90 | 800 | — |
110 | 1100 | — |
Таблиця 2. Мінімальний радіус вигину труб.
При згинанні труб діаметром 16, 20, 25 і 32 мм рекомендується застосовувати напрямні відводи (вигини) зі сталі, за допомогою яких труби фіксуються в необхідному положенні. Послідовність виконання згину під час використання направляючого відводу показана на фотографіях.