Меню
Наша адреса: м. Київ, вул. Антона Цедіка, 12, оф.120
м. Київ, вул. Антона Цедіка, 12, оф.120
ПН-ПТ - з 09:00 до 17:00
СБ-НД - вихідний
+38 (067) 509-18-32 +38 (044) 390-75-31 Замовити дзвінок

Водопостачання

Системи водопостачання

Високий рівень комфорту сучасного життя багато в чому залежить від надійного і безперебійного водопостачання. Більшість просунутої побутової техніки – гідромасажні ванни, душові кабінки, посудомийні машини і т.п. при відключенні водопостачання стають абсолютно марними, і навіть звичайне умивання в таких випадках виявляється досить складним.
Жителі сучасних міст настільки звикли щодня користуватися гарячою і холодною водою, що надходить централізовано в кожну квартиру, що навіть не замислюються, яким чином вона потрапляє до них. Мало хто уявляє собі, який складний комплекс обладнання і різних систем необхідний для того, щоб споживачі отримували необхідну їм кількість води.
Для кожного окремого будинку або споруди влаштовується власна система водопостачання, яка покликана приймати воду з магістральної водопровідної мережі і потім розподіляти її під необхідним тиском по розташованим всередині житлового будинку або на території промислового об'єкта різних водорозбірних точок – мийок, душових, умивальників, поливальних кранів і т .п.
Така система зазвичай називається внутрішнім водопроводом і включає в себе такі основні компоненти:
        • Вузол вводу (в залежності від розмірів приміщення може мати один або кілька вводів);
        • Водомірних пристрій (по одному на кожен з вводів);
        • Магістральна мережа трубопроводів;
        • Розподільна мережа трубопроводів;
        • Трубопроводи, що підводяться до окремих водорозбірних приладів;
        • Запірно-регулююча арматура.
Залежно від призначення і основних характеристик в систему водопостачання додатково може включатися фільтрувальне обладнання, призначене для очищення, пом'якшення та інших видів обробки водопровідної води, а також спеціальні насосні установки – при необхідності підвищення тиску в системі. Локальні системи окремих об'єктів підключають до централізованої міської мережі водопостачання або до природних джерел води – річок, озер або підземних свердловин.
Для класифікації існуючих систем водопостачання використовується цілий ряд основних ознак.
Залежно від цільового призначення водопостачання буває господарсько-питним (для різних побутових потреб і гігієнічних процедур) або ж промисловим (для технологічних потреб виробничих підприємств). Вода, що подається в систему господарсько-питного водопроводу, повинна відповідати вимогам СанПіН 2.1.4.559-96 «Вода питна». Для промислового водопостачання використовують воду різної якості в залежності від виробничих потреб.
Окремо слід виділити систему протипожежного водопроводу, яка призначена для гасіння пожеж або обмеження поширення полум'я в екстремальній ситуації. В даному випадку до води не пред'являється будь-яких особливих вимог, і вона може бути навіть технічною.
Виходячи зі способу споживання води розрізняють такі різновиди систем:
        • Прямоточні водопостачання, при якому вода використовується лише один раз, після чого зливається в систему каналізації;
        • З повторним використанням води після її застосування для будь-яких виробничих процесів в інших промислових цілях без проміжної обробки;
        • Кільцеве водопостачання, при якому використана вода проходить очистку, санітарну або теплову обробку і знову подається в систему.
Системи повторного і кільцевого водопостачання зазвичай використовуються на промислових підприємствах для скорочення обсягу споживання ресурсів і зменшення виробничих витрат.
За способом подачі води системи бувають:
        • Самопливного гравітаційного типу (наприклад, з використанням водонапірних веж);
        • Механізованими з примусовою подачею води за допомогою насосів;
        • Комбінованими, що включають напірний резервуар, вода в який подається насосом.
При проектуванні систем подачі води необхідно враховувати санітарно-гігієнічні та протипожежні вимоги, технологічні нормативи для промислових об'єктів, а також техніко-економічні показники і основне призначення будівлі. Наприклад, для житлових будинків або громадських будівель найбільш раціональним є об'єднання господарсько-питного та протипожежного водопроводу, що дозволяє знизити експлуатаційні витрати і витрати на монтаж в порівнянні з декількома роздільними системами.
ВИДИ ТРУБ ДЛЯ СИСТЕМ ВОДОПОСТАЧАННЯ
Для прокладки водопровідної мережі застосовують сталеві, мідні, металополімерні або полімерні труби в залежності від призначення системи і її основних характеристик.
Сталеві труби ще зовсім недавно були основним матеріалом, що застосовувався при монтажі водопостачання, як для внутрішнього розведення, так і для зовнішніх мереж. Оскільки сталь дуже схильна до корозії, на внутрішній поверхні таких труб доводилося виконувати захисне цинкове покриття.
Трубопроводи водопостачання, виготовлені з міді, практично не піддаються корозії і добре переносять суттєві перепади температур. На внутрішній поверхні мідних труб не утворюються органічні або мінеральні відкладення, тому вони створюють дуже низький опір потоку води.
Однак основним недоліком металевих трубопроводів є їх велика вага, який ускладнює монтаж, а також вельми висока вартість (особливо для мідних труб), тому в даний час металеві труби практично повністю витіснені з систем подачі води більш сучасними полімерними.
Найбільш популярними є труби з поліпропілену – поліолефінового термопласта. Цей матеріал характеризується високою хімічною стійкістю, міцністю і легко піддається термічному зварюванню. Трубопроводи з поліпропілену широко використовуються як в господарсько-побутових, так і в виробничих системах водопостачання.
Випускається чотири види поліпропіленових водопровідних труб:
         • 1-й тип РРН – трубопроводи з гомополіпропілена, призначені для використання в звичайних побутових системах подачі води, а також в якості промислових водоводів;
         • 2-й тип РРВ – трубопроводи з блоксополімерами поліпропілену, що відрізняються підвищеною стійкістю до ударів;                    
       • 3-й тип PPR – трубопроводи з статсополімера поліпропілену, забезпечує рівномірній розподіл навантаження по стінках труб. Трубопроводи такого типу застосовуються в системах холодного і гарячого водопостачання промислового і побутового призначення з робочою температурою до + 70 °С (короткочасно допускається підвищення температури до + 95 °С). Труби типу PPR чутліві до впливу ультрафіолетового випромінювання, тому їх необхідно захищати від прямих променів сонця;
        • 4-й тип PPS – трубопроводи з важкогорючого поліпропілену, розраховані на робочу температуру в мережі гарячого водопостачання до + 95 °С ..
Все більшою популярністю користуються трубопроводи типу РЕХ, виготовлені із зшитого поліетилену. Такий матеріал володіє підвищеною стійкістю до дії агресивних хімічних речовин і перепадів температури, а також впливу сонячних променів. Крім цього РЕХ-трубопроводи мають значну ударну в'язкість, що дозволяє їх застосовувати в системах водопостачання будь-якого типу – холодного та гарячого, побутового або промислового призначення.
Поліетиленові труби виготовляють з матеріалу з високою щільністю PEHD, зміцненого за рахунок створення сітчастої молекулярної тривимірної структури з посиленими зв'язками між окремими ланцюжками полімерів. Для забезпечення міцних зв'язків матеріал піддається особливій молекулярній «прошивці» за допомогою електронів. Отримані таким методом водопровідні труби позначаються PE-Xc. Для зміцнення матеріалу можуть також вводитися спеціальні «зшиваючі» добавки – силан або пероксид. Виготовлені за допомогою таких технологій трубопроводи позначаються відповідно PE-Xb і PE-Xа.
Основною характеристикою поліетиленових трубопроводів є щільність зшивання, яка вказується в процентах і дозволяє судити про міцність зв'язків між окремими молекулами. Для водопровідних труб типу PE-Xа щільність зшивання становить 70%, типу PE-Xb – 65%, а для трубопроводів PE-Xc – близько 60%.
СПОСОБИ РОЗВЕДЕННЯ ТРУБОПРОВОДІВ В СИСТЕМАХ ВОДОПОСТАЧАННЯ
Завдяки застосуванню в системах водопостачання сучасних трубопроводів з полімерних матеріалів можуть використовуватися найрізноманітніші схеми та способи їх прокладки, які вибирають не тільки за технічними вимогами, але також враховуються побажання архітекторів і дизайнерів.
Розглянемо найбільш поширені варіанти розведення трубопроводів в системах водопостачання.
Найбільш поширеною є колекторна схема розведення водопровідної мережі, при якій від окремих колекторів гарячого і холодного водопостачання виконується розведення до кожного сантехнічного приладу по променевій схемі.
 Такий спосіб розведення дозволяє застосовувати трубопроводи мінімально можливого діаметра, які прокладають приховано під підлогою або в її стяжці. При колекторному розведені водопостачання використовується невелика кількість фітингів, а завдяки променевій схемі підключення кожну точку водоспоживання можна відключити для ремонту або заміни за допомогою встановленого на колекторі запірного вентиля. При цьому не потрібно відключати в разі аварії всю систему. Найбільш оптимальним колекторне розведення є при невеликій відстані між окремими точками водорозбору.
 Якщо ж сантехнічні прилади розташовуються далеко один від іншого, вигідніше використовувати трійникову послідовну схему підключення, при якій магістральні гілки холодного і гарячого водопостачання прокладають паралельно, а окремі споживачі води підключаються послідовно за допомогою трійників. Трубопроводи при такому способі розведення можуть прокладатися в підлозі або в штробах стін.
При монтажі в стінах гнучких трубопроводів водопостачання, виготовлених з поліетиленових, металополімерних або мідних труб, доцільно використовувати аналогічну схему із застосуванням настановних трійників. Таке рішення дозволяє скоротити число сполучних елементів, що підлягають закладенню.
ОБЛАДНАННЯ ДЛЯ СИСТЕМ ВОДОПОСТАЧАННЯ
Різні види обладнання, що використовується в системах подачі води, забезпечують безперебійне постачання споживачів водою з необхідними характеристиками, заданими нормативними або технологічними вимогами.
ЗАПІРНА АРМАТУРА
Вентилі, затвори, засувки, крани та інші види запірної арматури застосовують для регулювання кількості води, що подається. Запірна арматура, що застосовується в мережах водопостачання, повинна мати високу корозійну стійкість, що забезпечує її безвідмовну роботу протягом тривалого часу. Основні вимоги до запірної і регулюючої арматури викладені в стандартах України, а також ISO 9002.
РЕГУЛЮЮЧА ТА ЗАХИСНА АРМАТУРА
До складу регулюючої та запобіжної арматури входять:
        • Клапани запобіжні, призначені для захисту системи при надмірному підвищенні робочого тиску;
        • Редуктори, що знижують тиск в системі;
        • Прилади контролю, що включають манометри, лічильники, датчики протікання води та ін;
        • Клапани балансувальні, що дозволяють збалансувати роботу окремих гілок системи водопостачання, що мають різні витрати води;
        • Клапани повітряновідвідні, за допомогою яких видаляється надлишок кисню, розчиненого у воді.
НАСОСНЕ ОБЛАДНАННЯ
Насоси використовують для механічної подачі води в систему, а також для підвищення тиску до необхідного рівня. Найчастіше використовують окремі насоси (занурювального або свердловинного типу) або комплектні насосні станції, в яких крім насоса встановлена автоматизована система, що управляє подачею води споживачам.
ФІЛЬТРАЦІЙНІ СИСТЕМИ
При необхідності очищення води, що подається від різних домішок до затверджених санітарно-гігієнічних показників систему водопостачання обладнують фільтраційними установками. До їх складу включаються фільтри самої різної конструкції і принципу дії –  вугільні, піщані, мембранні, іонно-обмінні, зворотноосмотичні і ін.
Основа цих систем – різноманітні фільтруючі елементи: механічні, піщані, іонно-обмінні, вугільні, мембранні, зворотноосмотичні і т.д.
ГІДРОАКУМУЛЯТОРИ
Для підтримки на постійному рівні тиску в системах можуть застосовуватися гідроакумулятори. Вони запобігають виникненню гідроударів і сприяють підвищенню ресурсу насосного обладнання.